kotle a kotelny

jak vybrat kotel

Podrobnější rady a detailní informace potřebné pro rozhodování o výběru zdroje tepla jsme pro vás připravili zde.Nyní následuje jednoduchý průvodce výběrem kotle.

 
Kritétia výběru / rozhodování:

1.       dostupnost paliv / zdroje energie
2.       pořizovací cena versus náklady na provoz
3.       komfort obsluhy
Uvažujeme současné ceny paliv / energií a zohledńujeme jejich zřejmý, resp. očekávaný  vývoj v horizontu jednoho roku. Další odhady ponecháváme novinářům a prognostikům.
 
Jednotlivé situace:

a)      Chci topit co nejlevněji, na investici mám velmi omezené prostředky a jsem ochoten smířit se s menším komfortem obsluhy. Každopádně ale trvám na spolehlivosti zdroje tepla. 
  1. Mám možnost sehnat levné kvalitní dříví – tedy volím kotel na dřevoplyn, nebo krbová kamna v kombinaci s levným, ale kvalitním tepelným čerpadlem nebo v kombinaci s elektrokotlem.
  2. Nemám možnost sehnat dříví, ale je k dispozici plyn – volím kondenzační plynový kotel popř. konvenční plynový kotel s nuceným odtahem spalin - tzv. turbokotel
  3. Není k dispozici dřevo, není plyn, je elektrika – ideální bude levné ale kvalitní tepelné čerpadlo v kombinaci s elektrokotlem nebo případně  krbovými kamny.

b)      Chci topit co nejlevněji, ale preferuji kvalitu a vysoký komfort obsluhy.
  1. Pevná paliva nechci, chci něco bezobslužného a čistého, mám možnost plynu – volím plynový kondenzační kotel
  2. Pevná paliva obecně nechci, chci něco bezobslužného a čistého, nemám možnost plynu, ale mám možnost elektriky – ideální bude tepelné čerpadlo + elektrokotel, možno doplnit krbovými kamny pro efekt romantické pohody a také pro zvýšení úspor zejména v nejvíce mrazivých dnech.
  3. Uhelný kotel nechci – z uhlí je všude špína a zápach. Nemám možnost snadno dostupného dřeva, plyn v místě není k dispozici. Tepelné čerpadlo z nějakého důvodu není možné použít a elektrokotel je provozně velmi drahý takže jej nechci. Volba je jasná: peletový kotel, nebo případně olejový kotel (LTO), opět je možno doplnit krbovými kamny.
 
c)       Mám velmi omezené prostředky, potřebuji topit – za rok nebo za dva budu řešit úspornější variantu, nyní hlavně zatopit aby moje rodina nemrzla...
  1. Krbová kamna bez topné vložky, případně ta nejjednodušší, třeba i provizorní kombinace s levným tepelným čerpadlem nebo alespoň s elektrokotlem
  2. Pokud je již instalován plyn, pak konvenční plynový kotel s výhledem na budoucí výměnu za jiný zdroj.
  3. Pokud není plyn, není komín na krbový výměník a nemám prostředky ani na levné tepelné čerpadlo, tak z nouze zvolím elektrokotel a nechám si odborníky z firmy AllTech s.r.o. poradit, na jaký úsporný zdroj tepla mám začít šetřit. :-)
  
Vybíráte vhodný kotel?

Chcete úsporné vytápění?


Chcete ušetřit peníze za teplo až 75%?


Neváhejte a pošlete nám poptávku.