tepelná čerpadla

o čerpadlech vzduch - voda

úvodní stránka / tepelná čerpadla / vše o tepelných čerpadlech / o čerpadlech vzduch - voda

Rychlá navigace
až si zde přečtete jak funguje tepelné čerpadlo vzduch - voda, vyberte si co dalšího vás zajímá a pokračujte:V České republice jsou pro tepelná čerpadla vzduch voda téměř ideální klimatické podmínky.

Vzhledem k průměrné teplotě vzduchu během celé topné sezóny kolem +2 až +3°C a schopnosti čerpadel úsporně vytápět i při záporných venkovních teplotách, jsou dosahované úspory tepelných čerpadel vzduch voda pouze o málo menší než u tepelných čerpadel země-voda, jejichž realizace je však technicky i časově náročnější a tedy i výrazně dražší.

Většina topných zdrojů s použitím tepelných čerpadel vzduch-voda, navržených na ideální provozní podmínky dosahuje průměrného ročního topného faktoru kolem 3. U levnějších tepelných čerpadel je však zcela akceptovatelný i průměrný topný faktor kolem hodnoty 2,5 až 2,7 zejména vzhledem k rychlé návratnosti investice a velmi nízké pořizovací ceně.


U čerpadel vzduch-voda rozlišujeme:


Podle provedení vzhledem k regulaci výkonu/teploty
 • inverterová čerpadla, s regulací výkonu
 • s konstantním výkonem a proměnnou teplotou topné vody - ekvitermní regulací
 • s konstantním výkonem a krokově nastavitelnou teplotou topné vody -  termostatem na topné vodě

Podle provedení vzhledem k umístění komponent
 • splitová provedení - venkovní a vnitřní část
 • kompaktní provedení - vše v jedné "bedně", umístěné venku


Čerpadla s plynulou regulací výstupního výkonu resp. teploty výstupní vody – těm se říká „inverterová“. Regulace výstupní teploty probíhá podle venkovní teploty, tedy ekvitermně. Reálný roční průměrný faktor bývá 2,8 až 3,2. Jsou při srovnatelné kvalitě provedení obvykle dražší než čerpadla s konstantním výkonem. Záruky obvykle 24 měsíců až 10 let podle výrobce. Životnost obvykle deklarovaná výrobci 15 až 20 let. V některých případech u jednoduchých soustav nemusí být instalován akumulační nebo „zdržovací“ zásobník. Kompresor běhá velkou část provozní doby v menší zátěži (frekvenční modulace výkonu), ale naproti tomu za sezonu naběhá až dvojnásobek provozních motohodin než kompresor u čerpadel s konstantním výkonem. Inverterová čerpadla jsou nyní velikým hitem, ale jejich použití je vhodné zvážit. Například pro složitější víceokruhové systémy s různými teplotami jednotlivých okruhů je jejich použití neopodstatněné. Dobře svojí práci odvedou u jednoduchých systémů s větším objemem topné vody v soustavě. Při malém objemu topné vody je vždy pro správnou funkci nutné instalovat "zdržovací" / taktovací zásobník.

Tepelná čerpadla s konstantním výkonem jsou velmi účinná a relativně nekomplikovaná zařízení, jejichž provoz je již desetiletími odzkoušen. Ekvitermní regulace je u těchto čerpadel řešena prostou úpravou intervalu mezi jednotlivými starty. Jsou levnější než srovnatelná čerpadla inverterového typu, ale odvedou stejně dobrou práci. Vždy musí být v soustavě instalován taktovací zásobník. Kompresor je při startech více zatěžován než u inverterových provedení, ale naproti tomu za rok naběhá až o polovinu motohodin méně. Často výrobci inverterových čerpadel uváděný vliv řízeného chodu kompresoru na dobu jeho životnosti, je tak velmi diskutabilní. Každopádně tepelná čerpadla s konstantním výkonem se vyrábí již několik desetiletí a jejich kompresory dosahují reálné a ověřené životnosti i přes 20 let. Záruky se obvykle pohybují v intervalu od 24 měsíců do 10 let, tedy stejně jako u čerpadel inverterových. Stejně tak je tomu s délkou životnosti - jak jí deklarují výrobci.


Čerpadla s krokově nastavitelnou teplotou výstupní vody a ovládáním teploty výstupní vody pomocí termostatu. Jednodušší čerpadla se základními funkcemi bez jakékoliv "balastní" techniky, vyrobená s důrazem na snížení prodejní ceny, nicméně (v případě našich produktů) s kvalitních komponent. Spolehlivá, odzkoušená, záruky 24 měsíců až 5 let. Při správném použití a kvalitním zakomponování do systému je životnost srovnatelná s dražšími čerpadly s konstantním výkonem a ekvitermní regulací. Akumulační zásobník musí být instalován téměř vždy – snad s výjímkou velmi jednoduchých původně samotížných soustav s trvalým průtokem vody a relativně velkým vodním objemem. Nevýhodou je horší zvládnutí udržení max. topného faktoru – průměrný roční faktor reálně a opravdu bez příkras bývá 2,5 až 3, což je i tak velmi dobrá hodnota. Výhodou je bezkonkurenční cena  - cena 9 kW stroje začíná kolem 40 tis. Kč a tím pádem je opravdu velmi rychlá návratnost.

Kompaktní provedení -  vše je instalováno v jedné skříni, umístěno venku v exterieru a do domu již jde potrubí s topnou vodou.

Výhoda – zpravidla o něco levnější montáž, v domě čerpadlo nezabírá prostor. Nevýhoda – nutnost řešení ochrany proti zamrznutí vlivem poruchy nebo vlivem výpadku napájení. V potrubí musí být nemrznoucí směs, což o něco zhoršuje tepelně-technické vlastnosti teplonosné kapaliny a snižuje účinnost.
U některých typů, resp. výrobců, kteří tolerují přesně specifikovaný a odborně provedený zásah do stroje bez vlivu na záruku, lze vyjmout výměník, umístit jej do domu a propojit s venkovní jednotkou chladivovým potrubím. Pak se z čerpadla stává tzv. „splitové provedení“.

Splitové provedení – venku je umístěn výparník s ventilátorem a kompresorem, uvnitř v domě je umístěn výměník. Obě součásti jsou propojeny chladivovým potrubím, u kterého nehrozí zamrznutí.

Výhoda – není třeba řešit ochranu před zamrznutím vlivem poruchy nebo výpadku napájení. Kratší trasy pro topnou vodu, tepelně méně ztrátové – protože nejsou umístěny venku v mrazu. V potrubí nemusí být nemrznoucí směs.
Nevýhoda – o malinko dražší montáž (chladivové propojení a instalace na dvou místech).


Charakteristické vlastnosti čerpadel vzduch–voda

 • relativně nízká cena investice v porovnání se systémy země-voda
 • rychlá návratnost – obvykle rychlejší než u srovnatelných systémů země-voda
 • relativně snadná a stavebně nenáročná montáž
 • nižší topný faktor tepelného čerpadla v zimních měsících je kompenzován velmi vysokým topným faktorem v přechodném období a v létě (jaro, podzim)
 • možný celoroční provoz tepelného čerpadla vzduch voda s efektivním využitím pro ohřev teplé užitkové vody a ohřev vody v bazénu
 • ve většině případů není nutné stavební ani jiné povolení
 • instalaci je možné provést velmi rychle od rozhodnutí stavebníka

Tepelné čerpadlo vzduch voda je ideálním řešením:
 • v případě omezených investičních možností stavebníka
 • pro novostavby i rekonstrukce starších topných soustav
 • pro výměnu za kotel na tuhá paliva
 • cca 75% všech instalací tepelných čerpadel jsou stroje vzduch - voda
 • vhodné i k umístění na střechu panelového domu

 

Než se rozhodnete pro vašeho dodavatele, určitě nám pošlete poptávku.


Nabídneme vám nadstandardní jednání a kvalitní servis.
Nepotřebujeme vás „opít rohlíkem“, takže návrh od nás bude realistický.
 Co můžete dále požadovat s tepelným čerpadlem:
 • ověříme vhodnost použitého tepelného čerpadla pro vaší soustavu s otopnými tělesy
 • upravíme stávající systém s radiátory pro provoz s tepelným čerpadlem
 • navrhneme a instalujeme podlahové vytápění
 • navrhneme stěnové nebo stropní vytápění i chlazení
 • optimálně vyřešíme kombinaci čerpadla se solárkem, plynovým kotlem nebo kotlem na tuhá paliva
 • dodáme a oživíme ekvitermní regulaci a regulaci ohřevu teplé vody.
 • dodáme a oživíme zónovou regulaci pomocí bezdrátově ovládaných elektronických termostatických hlavic
 • zhotovíme dálkové ovládání a monitoring pro vaše nové tepelné čerpadlo nebo celý topný systém – GSM, internet

Rychlá navigace
vyberte si co vás zajímá a pokračujte:
Uvažujete o pořízení tepelného čerpadla?

Chcete ušetřit za teplo až 75%?


Neváhejte a pošlete nám poptávku.