tepelná čerpadla

jak je to s návratností

úvodní stránka / tepelná čerpadla / vše o tepelných čerpadlechjak je to s návratností

Rychlá navigace
až si zde přečtete jak funguje tepelné čerpadlo, vyberte si co dalšího vás zajímá a pokračujte:


Kolik ušetříme?

Obecně za ideálních podmínek lze ušetřit až 70% nákladů na energie v případě tepelného čerpadla vzduch-voda, až 75% v případě systému země-voda a dokonce až 80% v případě čerpadel voda-voda!

Finanční úspora vzniká hned na několika liniích:
 • Úspora za teplo na vytápění
 • Úspora za energii potřebnou na ohřev teplé vody
 • Úspora na tarifu za odebranou elektrickou energii v celé domácnosti
 • Úspora za energii potřebnou pro ohřev bazénu, je-li v objektu situován
 • Úspora času ve srovnání s kotly na pevná paliva - čas jsou peníze
 • Úspora prostoru ve srovnání s kotly na pevná paliva
 • Úspora peněz za provozní náklady - žádné čištění ani revize komína


Návratnost tepelného čerpadla:

Návratnost tepelného čerpadla je různá. Pro její odhad je vždy třeba vzít v potaz mnoho hledisek. Obecně může být doba návratnosti u novostaveb od 2 let pro čerpadla voda-voda, od 2 let u ekonomických čerpadel vzduch-voda, od 3 až 5-ti let u „značkových“ čerpadel vzduch-voda. Nejdelší dobu návratnosti mívají čerpadla země voda z důvodu vyšší investice do vrtů nebo povrchového kolektoru. U nich ale obvykle zároveň platí, že po překročení doby návratu investice „vydělají“ každoročně o cca 10 až 20% více peněz než čerpadla vzduchová.
Důrazně však při tom varujeme před podceněním délky vrtu, nebo plochy povrchového kolektoru. Vaše investice bude sice nižší, ale návratnost pak bude doslova „ve hvězdách“. Pokud takto „nalítnete“ někomu, kdo vám předloží „neodolatelně“ levnou nabídku,  ovšem ve skutečnosti pro poddimenzované délky vrtů nebo plochy kolektoru, pak si s pravděpodobností na 100% pořídíte velmi drahý elektrokotel se spoustou problémů, spojených s promrzáním vrtů, promrzáním povrchové půdy na kolektoru a prodloužením návratnosti Vaší investice někdy až na desítky let.


Otázka návratnosti se dá také uchopit ze zcela jiného pohledu!

Představte si tepelné čerpadlo vzduch-voda s průměrným ročním topným faktorem 3 (tedy opravdu průměrné čerpadlo, žádný výkřik kvality ve stylu High End Technology). Pořizovací cena tepelného čerpadla je dejme tomu 200 tis. Kč.
Roční náklady na vytápění a ohřev vody byly před instalací T.Č. ve výši 60 tis. Kč. Po instalaci T.Č. se sníží roční náklady při faktoru 3 na částku 20 tis. Kč! Roční úspora tedy činí 40 tis. Kč, což činí 20% z celkové investice – Vašeho počátečního vkladu. V této částce navíc není vůbec započítána další úspora, daná zvýhodněnou sazbou za elektrickou energii.

Zkuste nyní kdekoliv mezi finančními produkty nebo obchodními příležitostmi najít tak výhodnou investici, která bude srovnatelná s každoroční finanční úsporou tepelného čerpadla, tedy při které bude váš roční zisk 20%, tedy 20 haléřů z každé investované koruny. Je to celkem jednoduché – žádná taková investiční příležitost prostě neexistuje a pokud ano, pak se pravděpodobně jedná o investici nesmírně rizikovou, nebo daleko za hranicí zákona. Investice do tepelného čerpadla má při tom prakticky nulovou rizikovost.

Závěrem lze konstatovat, že investice do tepelného čerpadla je na špičce všech investičních možností dneška a to zcela bez rizika! Peníze můžete uložit v bance, nebo pod polštář, nebo do tepelného čerpadla. Vezměte kalkulačku do ruky a zkuste si to spočítat sami. Nebo nám rovnou zavolejte a domluvte si schůzku – vše Vám podrobně vysvětlíme, včetně odlišností v době návratnosti mezi čerpadly vzduch-voda a země-voda.Příklady úspor


Kolik vy platíte ročně za teplo a ohřev teplé vody?

A kolik je z této částky úspora 75%?Méně příznivý případ, kdy tepelným čerpadlem nahrazujeme stávající zdroj:

objekt s ročním nákladem 45.000,- Kč za vytápění a ohřev teplé vody, s plně elektrifikovanou domácností v přímotopné sazbě: po instalaci čerpadla s průměrným topným faktorem COP 3 budou celkové roční náklady na teplo a ohřev vody cca na úrovni 15.000,- Kč, tedy úspora 30.000,- Kč. Další úspora pak bude na tarifu za elektriku při změně sazby – odhad pro průměrnou domácnost cca 3 tis. Kč. Roční úspora tedy činí 33 tis. Kč.
Při pořizovací ceně čerpadla kolem 200.000,- Kč bude návratnost cca 5,7 let a po 15 letech provozu čerpadlo ušetří rodinnému rozpočtu částku ve výši dalších 375.000,- Kč!


Příklad pro novostavbu – kdy se rozhodnete pro tepelné čerpadlo namísto automatického kotle na pevná paliva:
objekt s ročními náklady 32.000,- Kč za vytápění a ohřev teplé vody (uhlí +  letní spotřeba el. na ohřev teplé vody v elektrickém bojleru), 8-mi hodinová akumulační sazba odběru elektrické energie: Cena kotle  a potřebné technologie strojovny zdroje by reálně vycházela na částku cca 210 tis. Kč. Cena tepelného čerpadla bude 180.000,- Kč + další potřebná technologie, celkem strojovna za 280.000,- Kč.
Po instalaci čerpadla s průměrným topným faktorem COP 3 budou celkové roční náklady na teplo a ohřev vody cca na úrovni 15.000,- Kč, tedy úspora 17.000,- Kč. Další úspora pak bude na tarifu za elektriku při změně sazby – odhad pro půměrnou domácnost pro tento případ cca 6 tis. Kč. Roční úspora tedy činí 23 tis. Kč. Po zohlednění rozdílu mezi pořizovací cenou obou variant bude reálná návratnost cca tři roky a po 15 letech provozu čerpadlo ušetří rodinnému rozpočtu částku ve výši dalších 276.000,- Kč.
A žádný popel, žádný kouř a prach, žádné čištění komína, žádné revize komína a skládání paliva – a ještě ušetříte jednu místnost, ze které bude čistý interierový prostor namísto prašného skladu uhlí.


 
Kolik vy platíte ročně za teplo a ohřev teplé vody?

A kolik je z této částky úspora 75%?


 

Než se rozhodnete pro vašeho dodavatele,

určitě nám
pošlete poptávku.


Nabídneme vám nadstandardní jednání a kvalitní servis.
Nepotřebujeme vás „opít rohlíkem“, takže návrh od nás bude realistický.
 Co můžete dále požadovat s tepelným čerpadlem:
 • ověříme vhodnost použitého tepelného čerpadla pro vaší soustavu s otopnými tělesy
 • upravíme stávající systém s radiátory pro provoz s tepelným čerpadlem
 • navrhneme a instalujeme podlahové vytápění
 • navrhneme stěnové nebo stropní vytápění i chlazení
 • optimálně vyřešíme kombinaci čerpadla se solárkem, plynovým kotlem nebo kotlem na tuhá paliva
 • dodáme a oživíme ekvitermní regulaci a regulaci ohřevu teplé vody.
 • dodáme a oživíme zónovou regulaci pomocí bezdrátově ovládaných elektronických termostatických hlavic
 • zhotovíme dálkové ovládání a monitoring pro vaše nové tepelné čerpadlo nebo celý topný systém – GSM, internet

Rychlá navigace
vyberte si co vás zajímá a pokračujte:
 
 
Uvažujete o pořízení tepelného čerpadla?

Chcete ušetřit za teplo až 75%?


Neváhejte a pošlete nám poptávku.