tepelná čerpadla

mýty a fakta o tepelných čerpadlech

úvodní strana / tepelná čerpadla / mýty a fakta tepelných čerpadlech

Tepelné čerpadlo je drahé a nemá návratnost – to je dnes již opravdu veliký nesmysl! Návratnost čerpadel od 2- 3 let pro ta levnější a 5-6 let pro ta "značková". Při vhodném technologickém použití může být návratnost i jeden rok! Například pro restaurace. Jste majitelem restaurace? Tak neváhejte a zavolejte nám. Jde o Vaše peníze!
 
Tepelné čerpadlo se za pár let rozbije a oprava bude strašně drahá – ne, to také neplatí! Životnost tepelných čerpadel je výrobci deklarována 15 až 20 let. Záruky se pohybují od zákonných 24 měsíců až do 10-ti let. Průměr u velmi spolehlivých a kvalitních čerpadel je 5-7 let záruky. Opravit se dá dnes téměř vše. Nejdražší a zároveň nejvíce namáhanou částí čerpadla je většinou kompresor. U levnějších typů je ale výměna kompresoru v ceně od 15 -20 tis. Kč, u dražších až cca do 50 tis. Kč. Ale s výměnou kompresoru se počítá až za 15 a více let provozu čerpadla!
 
Čerpadlo v zimě zamrzne – ano, to se opravdu může stát. Zejména pokud nebude správně instalováno a seřízeno. Proto svěřte vše nám, odborníkům.
 
Nevytopí dům – to je bohužel častá závada. Ale také další syndrom neodbornosti a diletantství prováděcí firmy. S námi se vám to nestane!
 
Tepelné čerpadlo je pro mě nepoužitelné, nemám podlahovku ale radiátory - nelámejte hůl a zavolejte nám. Třeba to tak bude, ale mnohdy stačí přepočítat pár hodnot, seřídit soustavu, pár těles vyměnit a čerpadlo topí velmi úsporně i s radiátory a naprosto bez problémů.
 
Neohřeje teplou vodu – Nesmysl! Vlastně systém s tepelným čerpadlem umí ohřát vodu vždy a klidně i na 65°C. Ale to za cenu mizerného topného faktoru – pak vám každé – tedy i „drahé“ čerpadlo bude fungovat jen jako obyčejný elektrokotel! Umíme to ale řešit a to hned několika způsoby. Však se nás nebojte zeptat.
 
Čerpadlo bude pořád startovat a prý se brzo zničí kompresor – ano, pokud to tak bude, pak se kompresor opravdu zničí dříve než je jeho běžná životnost. Ale my víme jak to udělat, aby byla četnost startů co nejmenší a tím Vám prodloužíme životnost čerpadla klidně i o několik let.
 
Čerpadlo vzduch - voda bude hlučné – tak tady není jednoznačná odpověď, navíc se jedná o subjektivní vnímíní. Každému vadí jiná míra "hluku". Hlučnost čerpadel je u jednotlivých výrobců velmi podobná a vesměs sama o sobě nebývá problémem, pokud je čerpadlo vhodně zakomponované do stavby a dodrženy montážní zásady. Ale i tak platí, že to může někomu vadit – pokud  má citlivější sluch. Proto vám vždy poradíme, kam čerpadlo instalovat s ohledem na eliminaci hlučnosti a provedeme další opatření k jejímu snížení. Ale nic neuděláme s vaším závistivým sousedem. Pokud takového máte, tak mu bude jistě vadit hlučnost vašeho nového čerpadla a uslyší ho i když ještě ani nebude „strčené do zásuvky“. I na to máme ale dobře fungující recept. Každopádně, hlučnost je velmi relativní kritérium hodnocení čerpadel. 

Čerpadlo země-voda strhne vodu ze studní
– ano, stává se to naprosto pravidelně. Ale jen v den vrtání! Po vyvrtání vrtů sousedi občas postrádají vodu ve svých studních, protože vrt propojí/zkratuje spodní vodu s vrchní, nebo jednotlivé prameny. Ale uvědomte si, že správně provedený vrt se zalévá bentonitem (specielní těsnící hmota), takže po jeho zalití dojde opět k ucpání těchto zkratů a vše se za den nebo dva vrátí do původního stavu. Takže dalšínesmyslný mýtus. Ale také si prosím uvědomte, že dobře provedený vrt vám těžko dobře a bezpečně provede firma, která bude slibovat poloviční cenu než všichni ostatní!
 
Levné čerpadlo z Číny jsou vyhozené peníze – to ponecháme bez komentáře, protože na trhu je spousta výrobků o kterých to platí – paradoxně ani nemusí být z Číny. Faktem ale je, že dnes se v Číně vyrábí opravdu velké procento všech možných technologií. Takže zatracovat Čínu či kohokoliv se neodvážíme. Místo toho jsme si dali tu práci a našli jsme si ověřené partnery a dodavatele. A ano, některá čerpadla v našem sortimentu jsou Čínské provenience. Ale kvalita je lepší než dobrá, záruka je někdy i nadstandardní a až uslyšíte tu cenu....
 
Vždy je lepší tepelné čerpadlo „značkové“ než levné z Číny – protože na Čínské nebude servis ani náhradní díly. No jak kdy a jak na které. Jak výše psáno, platí to podobně. Na světě je pouze několik málo výrobců kompresorů, výměníků, expanzních ventilů atd., a kupodivu většina z nich má výrobu v Číně. A za nás můžeme zodpovědně prohlásit, že i Čínská čerpadla servisujeme a servisní síť je podobně široká jako u značkových čerpadel za statisíce. Navíc spousta komponent je záměnných mezi typy nebo i výrobci.
 
U čerpadel země-voda se někdy „střihne“ vrt vlivem posunu geologických vrstev - Ano to se v praxi již párkrát stalo. Vtipné ovšem je, že neznáme nikoho, kdo by takový případ znal z vlastní praxe. A neznáme nikoho, kdo by někoho zakového znal. Takže toto vypadá jako mýtus ve stulu zbytečného strašení. Faktem ale zůstává, že se to opravdu teoreticky stát může. Bohužel se s tím nedá nic dělat. Někdy jsme schopni na základě geologického průzkumu toto nebezpečí vyhodnotit a pak Vám doporučíme raději jiný typ čerpadla. Ale riziko tu je, i když statisticky podobné, jak že s vámi spadne letadlo až poletíte na dovolenou. A to Vám také nikdo nezaručí že...
 
U plošného kolektoru zamrzne půda a neporoste tráva a kytky... - U špatně navrženého nebo provedeného kolektoru to opravdu vážně hrozí. Proto svěřte návrh i realizaci nám – a můžete si zatím připravit záhonky.

"Stejně tomu nevěřím, tepelné čerpadlo je drahý nesmysl a nemůže to fungovat." – přece nic nevyrobí teplou vodu ze vzduchu o teplotě -5°C. No v tom případě Vás můžeme vzít na některou naši instalaci – ale pozor ať se nespálíte o trubku. A když ani to nepomůže, pak u nás objednejte úsporný plynový kotel nebo kotel na tuhá paliva.


 


 
Uvažujete o tepelném čerpadle?

Vybíráte zdroj vytápění?

 

Chcete ušetřit za teplo až 75%?

Pošlete nám poptávku.