jak vybrat nejvhodnější topení |
podlahové vytápění - mýty a fakta |
Výhody podlahového topení v porovnání s radiátorovým ve zkratce: nevzniká proudění vzduchu, nedochází k přepalování prachových částic, teplota v prostoru je rovnoměrně rozvrstvena, pocitově je to příjemné, umožní to snížení teploty prostoru o cca 1 až 2°C = úspora za energii, je možné jej provozovat s úspornými zdroji tepla jako např. tepelné čerpadlo, solární přitápění, kondenzační kotle, není vidět a nezabírá místo v interiéru.
Nevýhody: pokud se podlahovka vejde do konstrukce podlahy, pak nevidíme žádné nevýhody, ovšem je nutné vše správně spočítat a nadimenzovat!
Podobně jako podlahové systémy fungují také systémy se stěnovým nebo stropním vytápěním.
Podlahové vytápění: mýty a fakta
Otázka: je podlahové vytápění nezdravé na klouby?
Odpověď: ANO, je nezdravé na klouby, ovšem pouze pokud se nevhodně nadimenzuje. V tomto případě je nevhodným nadimenzováním v podstatě poddimenzování hustoty topných hadic v podlaze. Aby pak bylo možné místnost vytopit na požadovaný komfort, dochází ke zvyšování teploty topné vody, leckdy daleko nad hygienicky nezávadnou mez. "Levné firmy" Vám "spočítají" levné podlahové topení, ušetří na délce podlahových hadic a vůbec je nebude zajímat důsledek (pokud o něm vůbec ví) tohoto ušetření na budoucí zdravotní stav Váš nebo Vašich dětí. Poučení: na délce a hustotě topných hadic se rozumně ušetřit zkrátka nedá!!! Pokud jsou topné okruhy správně navrženy, není důvod ohřívat podlahu nad 35°C. A to by tělu nemělo nijak vadit, když jeho vlastní teplota je o 6°C vyšší...
Otázka: podlahové topení se nedá použít pod plovoucí podlahu nebo parkety.
Odpověď: ANO, podlahové topení se bez problémů dá použít pod jakékoliv běžné podlahové krytiny a to včetně palubek, parket, linolea a dokonce i pod koberec. I zde však platí, že je nezbytně nutné provést odborný výpočet, aby se předešlo problémům. Pokud Vám topení spočítáme a následně namontujeme, pak ručíme za správnou funkci pod všemi podlahovými krytinami. Pokud při výpočtu zjistíme, že nebude možné podlahové topení použít (stane se v 1% případů), pak budeme seriozní, na tento fakt Vás upozorníme a pomůžeme Vám vybrat jiné vhodné řešení.
Otázka: podlahové topení je investičně o mnoho dražší než radiátory.
Odpověď: JAK KDY! Jsou i případy, kdy cena podlahového vytápění výrazně převýší realizaci za použití topných těles. Je to dáno fyzikálními zákony, které my ctíme a nesnažíme se Vám za každou cenu prodat cokoliv. Většinou ale je cena za podlahové topení jen o málo vyšší než realizace s otopnými tělesy - a to zejména v místnostech, kde je jako krytina použitá dlažba. Cenové posouzení realizace Vám poskytneme orientačně zdarma, přesná cenová kalkulace musí následovat až po výpočtu a dimenzování podlah. U většiny staveb dokážeme dopředu odhadnout, zda investice nebude neúměrně vysoká a pokud k takovému závěru dojdeme, budeme Vás včas informovat a pomůžeme Vám nalézt jiné řešení.
Otázka: podlahové topení nestačí, musí být i radiátory.
Odpověď: opět JAK KDY. V běžných místnostech - obývák, ložnice, pokoj, pracovna, chodba, zádveří apod. - nejsou zpravidla problémy a téměř vždy stačí ke komfortnímu vytápění pouze podlahovka. Jiné je to u koupelen, kde bývá nedostatek potřebné plochy pro aplikaci podlahového vedení, protože velkou část podlahy zabírá vana, sprchový kout, skříňka pod umyvadlem - a na podlahové vedení už mnoho prostroru nezbývá. Pak je vhodné pouze nahřívat podlahu na příjemnou teplotu a zbytek výkonu řešit doplňkovým tělesem, nebo část trubek umístit do zdi jako stěnové vytápění. Představte si ten pocit - kachlíky ve stěnách sprchového koutu příjemně hřejí... Jsou i jiné případy, kdy je vhodné doplnit těleso - například velká okna se špatnými tepelnými vlastnostmi v malých místnostech (opět malá plocha podlahy). Každopádně tyto starosti nechte na nás, my víme jak vytápění optimalizovat.
Otázka: do přízemí je vhodné podlahové topení, ale do podkroví jsou vhodnější radiátory.
Odpověď: V žádném případě! S výjimkou důvodů uvedených v předchozím bodě (které však nijak nesouvisí s tím, že se jedná o podkroví), neexistuje žádný důvod, proč by se měla soustava řešit "půl na půl". Samozřejmě za předpokladu, že ve skladbě podlahy je pro topení místo. Až na vyjímky téměř vždy platí, že pokud soustavu rozdělíme půl na půl, stojí to více peněz, než kdyby všechno topení bylo v podlaze.
Otázka: Trubky zalejeme do podlahy a co za 10 let? Pak prasknou a budeme muset sekat podlahu?
Odpověď: NE! Trubky na podlahové topení nás pravděpodobně přežijí... Ovšem pokud je soustava dobře navržená – samozřejmě.
Pokud Vás napadne nějaký další předsudek, nebo reálný důvod proč podlahové topení nepoužít, uvítáme, pokud se o něj s námi podělíte.
A třeba vaše obavy dokážeme jasnou argumentací rozptýlit.
Každopádně – pokud se chystáte stavět či rekonstruovat, kontaktujte nás a my se o Vaše topení postaráme.
Seriozně, kvalitně, se zárukou a za slušné peníze!
Chceme totiž, aby jste byli spokojeni a aby se našimi zákazníky stali i Vaše děti a pak Vaše vnoučata...
Uvažujete o podlahovém vytápění?
Chcete ušetřit za teplo až 75%?
Neváhejte a pošlete nám poptávku. |