jak předat teplo do místnosti

vytápění vzduchem - rekuperace

úvodní strana / topení, voda, plyn / jak vybrat nejvhodnější topení / jak předat teplo do místnosti / vytápění vzduchem - rekuperace

Pokud jde o vytápění obytných prostor – tedy bytů a rodinných domů, pak pokládáme vytápění prouděním vzduchu za jednu z nejméně vhodných variant.


Vysvětlení z pohledu pocitového komfortu vyplývá z vysvětlení uvedeného v sekci "podlahové vytápění nebo radiátory?".

  • Rozhodně je tento způsob vytápění nepříliš vhodný pro zděné obytné budovy s velkou tepelnou akumulací a setrvačností.
  • Velmi diskutabilní je tento způsob také pro extrémně energeticky úsporné domy (především kvůli zhodnocení investice).
  • V podstatě se tento způsob vytápění efektivně používá do dřevostaveb, které někdy nejsou schopné dostatečně teplo akumulovat a do budov kde je akumulace nežádoucí (například rekreační objekty s nárazovým - víkendovým provozem).
  • Dále je tento způsob vhodný v kombinaci s řízeným větráním pro prostory s vyšším rizikem plísní (vlhké, nedostatečně přirozeně odvětrané místnosti, kde je třeba provádět zároveň vysoušení vzduchu).

  • Vytápění vzduchem a rekuperaci považujeme za nevhodné pro většinu běžně řešených rodinných domů.

  • Určité negativum spatřujeme i ve způsobu větrání takto vytápěných prostor –  otevřít okno v takto vytápěných prostorách za účelem pořádného vyvětrání je logicky z energetických důvodů téměř zapovězeno, což zrovna nepřispívá k pocitu pohodového bydlení ani pocitu splynutí s přírodou...

Pokud jste však z jakéhokoliv důvodu pevně rozhodnuti pro teplovzdušné vytápění, rádi Vám nabídneme naše služby i v této oblasti. Kontaktujte nás a domluvte si osobní schůzku s technikem. Nabídneme Vám sofistikované řešení s použitím produktů renomovaných světových značek PAUL, nebo ATREA.
 


Zcela jiná je situace například u skladových či výrobních prostor s velkou kubaturou místností a vysokými nároky na výměnu vzduchu
(moderní obchodní centra, administrativní budovy, hotelové komplexy kde je zároveň použita vzduchová klimatizace apod.).
  • Zde se často používá vytápění teplým nebo horkým vzduchem (podstropní teplovzdušné jednotky v administrativních budovách, nebo v průmyslových prostorách tzv. sahary - kalorifery) pro lokální zvýšení teploty v určité části prostoru. Například v autodílnách, výrobních halách apod.
  • Vytápění vzduchem s rekuperací je tedy obecně vhodné do prostor s velkým objemem vzduchu a zároveń s vysokými nároky na větrání (např. obchodní centra s vysokým pohybem většího množství osob,  technologické provozy, vyžadující neustálou výměnu vzduchu – lakovny apod.).
  • Také je to vhodný způsob pro zpravidla kancelářské budovy, stavebně řešené jako nízkoenergetické – tedy takové, kde ztráta tepla větráním „dohání“ nebo dokonce výrazně převyšuje tepelnou ztrátu prostupem stěnami budovy.

K těmto aplikacím používáme výrobky renomovaných firem MANDÍK, GEA a VIPSGAS.


Kontaktujte nás
, rádi přijedeme a zpracujeme nabídku vhodného řešení.