Jak ušetřit za teplo – rady a souvislosti, 4. díl

Jak vybrat projektanta? Jak vybrat realizační firmu?

 

…a především: zkušenosti zákazníků z praxe

 

V minulých dílech jste se dozvěděli, že pokud není topná soustava vhodně regulována, pak odeberete a zaplatíte i teplo, které vůbec nepotřebujete a to i při velmi kvalitním zateplení domu. Dozvěděli jste se, jaká regulace a proč je důležitá a jak se jednotlivé regulace od sebe liší.

 

Dnešní díl je zaměřen na záludnosti při výběru projektanta a vhodné realizační firmy.

 

Výhodné nabídky dodavatelů tepla

Nabízí Vám dodavatel tepla výhodnější podmínky, cenu tepla, výhodnější tarif apod., pokud s ním podepíšete novou smlouvu? Však nemusí jít zrovna o teplo, zkuste vzpomenout na jiné služby – například mobilní telefony, elektřina apod. Setkal/a jste se s tím? Ptali jste se někdy sami sebe, co jej k tomu vede?

Že by takto vyjádřil vděčnost svým dlouholetým odběratelům? Možná si Vás chce předcházet, aby jste mu neutekli za levnější či výhodnější konkurencí? Třeba je si vědom, že jeho ceny jsou příliš vysoké a jen Vám je chce zlevnit – má Vás totiž rád J. Nebo Vás napadá nějaký jiný důvod? 

 

Výhodná doporučení dodavatelů tepla

Doporučil Vám dodavatel tepla nezávislého a ověřeného projektanta topení? Nebo prověřenou a spolehlivou realizační firmu? Co myslíte – co jej k tomu vede? Váš dodavatel tepla se o Vás vzorně stará… Jistě chce, aby Vám ten (Vaším dodavatelem tepla prověřený) projektant navrhnul úsporné zásahy do topení, po jejichž realizaci (dodavatelem tepla doporučenou a prověřenou realizační firmou), ušetříte za teplo co nejvíce. Jistě mu při tom nebude vadit, že Vám pak toho tepla prodá méně než doposud – jde mu přece o vaší spokojenost, ne o jeho zisky… Souhlasíte? Právě takto doporučený projektant / firma, jsou ti nejlepší? Nejlepší pro Vás? Nebo pro koho?

 

Co má obsahovat projekt hydronického vyvážení topné soustavy?

Na takovém projektu není nic složitého. Stačí, když si projektant spočítá radiátory a jejich žebra a podle toho vše naprojektuje. Že již máte zatepleno? Vyměněná okna? Že jsou tím pádem radiátory zoufale předimenzované? To některým projektantům asi tak moc nevadí. Některým ani nevadí, zpracovat „přesný výpočet“ podle 40 let starých plánů – ani se nepůjdou přesvědčit, zda je topení podle těch plánů opravdu udělané a zda nedošlo k místním změnám. Hlavní je, že Vám mohou nabídnout „levný“ projekt. Ona totiž líbivá cena se zdánlivě jednoduchým, nekomplikovaným a rychlým řešením lépe prodává. Projektant toho pak stihne „naprojektovat“ více. Co na tom, že dostanete projekt, jenž neřeší skutečný stav domu po zateplení, nebo po výměně oken, ale jen stav budovy, jaký byl před desítkami let… To se to pak reguluje, to se to pak šetří… Co myslíte: „je důležité spočítat pro regulaci aktuální tepelné ztráty domu“?

 

Přesný výpočet hydrauliky aneb plus mínus autobus…

Hydraulická regulace je o zajištění správného průtoku topné vody každým radiátorem – ani více, ani méně. Zajišťuje, aby se radiátory o vodu „nepraly“. A jednotlivé stoupačky aby se o vodu „nepřetahovaly“ a vzájemně neovlivňovaly. Co myslíte – dosáhne se přesnějších výsledků a kvalitnějšího nastavení, když se provede výpočet tzv. „obálkovou metodou“ (pouze celkové tepelné ztráty budovy), anebo když se počítá každá místnost samostatně? Nejste si jistí? Ale jistě tušíte, která metoda je (byť spíše jen symbolicky) levnější… Napovím Vám: „obálková metoda“ kombinovaná s metodikou „podle počtu žeber“ s sebou nese chybu výpočtu průtoků klidně i o 200%! Jaká cena projektu je pro Vás akceptovatelná, když bude spočítaný s přesností na jednotky, nikoliv na stovky procent? Zeptáte se svého dodavatele?

 

Realizace kvalitně a kvalitněji aneb ne každá firma má standard shodně nastavený…

Svařované spoje ocelových potrubí jsou v podstatě „nesmrtelné“. Nijak jim neškodí vždy a všude se projevující dilatační pohyb potrubních rozvodů. Závitové spoje také nejsou špatné, ale mají kratší životnost. Nelze se jim vždy vyhnout, většina menších armatur je se závitovým připojením vyrobena. Největší problém je však s aplikací různých šroubení s těsněními, která se vlivem dilatačních pohybů časem uvolňují, a dříve či později pak dojde k netěsnostem. Koho raději poptáte, když chcete vylepšit starou topnou soustavu, kde jsou rozvody z oceli? Topenáře, kteří ovládají i svařování autogenem, anebo instalatéry, kteří s autogenem neumí, proto vše smontují na závity se šroubeními (a tedy pravda - o malinko levněji než topenář, že…). Zkuste si tipnout, jaké provedení má delší životnost a jaký cenový rozdíl to pro Vás znamená v investici. Nebo se na to přímo zeptejte, požadujte variantní řešení – pokud Vás to bude zajímat.

 

Materiály kvalitní a kvalitnější…

Na trhu je mnoho různých regulačních prvků / armatur / ventilů? Vypadají podobně, technické údaje jsou pro laika podobné. Jak tedy poznat, jestli dražší ventil, je také opravdu lepší? Jen podle záruky těžko. Výrobci a dovozci poskytují záruky obvykle shodné a to 6 až 24 měsíců. Jenže i kvalitativně zcela průměrná regulační armatura vydrží přinejmenším 5-6 let bez problému a bez závad. Proto si mohou realizační firmy dovolit nabídnout delší záruky i na průměrné materiály – ovšem činí tak na vlastní odpovědnost. Ale reálné rozdíly v životnosti například „termostatických“ ventilů, jsou propastné. Na trhu jsou za velmi rozumnou cenu dostupné ventily s ověřenou životností 20 až 25 let. A vedle toho se stále prodávají ventily, které přestávají fungovat po 10-ti až 15-ti letech a dokonce i takové povedené výrobky, u nichž životnost nepřesahuje 4 až 8 roků.  Kupodivu rozdíl v ceně je mezi nimi velmi malý, nicméně – ano, jsou ventily levné a ještě levnější… V tomto ohledu existuje jediná platná rada: vyžádejte si reference, ověřte si stav u dřívějších zákazníků vašeho potenciálního dodavatele. A zeptejte se na zkušenosti více odborníků, nespoléhejte na názor jediného.

 

Každá montážní firma je seriózní. Opravdu? Jak si to ověříte? 

Opakování je matkou moudrosti a tedy opět – před výběrem dodavatele ověřte reference z jeho dřívějších zakázek. Žádná firma Vám samozřejmě nedá referenční kontakt na nepovedenou akci, nespokojeného zákazníka. Málokdo tedy svého dodavatele pohaní. Ale jistá vodítka zde určitě jsou. Co myslíte, kde je větší šance na objektivitu hodnocení? U velkého bytového družstva, kde o penězích jedněch, rozhodují často druzí (či třetí), anebo spíše u malých či středně velkých subjektů typu SVJ – například domy o jednom, či několika vchodech? Kde o investicích sice rozhoduje výbor (tedy také „ti druzí“), nicméně, kde pravděpodobně existují přirozené a přímější, účinnější kontrolní mechanismy. Seriózní dodavatel Vám jistě dá více kontaktů na své referenční zákazníky – vyberte si, neváhejte se zeptat na spokojenost, na průběh akce, na to, zda má firma vlastní montéry jako kmenové zaměstnance, nebo zda je pouze překupníkem služeb.

 

Výběr jen podle nabídkové ceny, aneb každý svého štěstí strůjcem…

Každé zboží a každá služba najde svého zákazníka. Netvrdím, že co je nejdražší, to musí (tím pádem) být vždy nejkvalitnější. Ale praktická zkušenost je jasná: mnohé zakázky na vyvážení topných soustav, uzavřené podle nejlepší ceny, následně vyžadují opravy, dodělání, či (a bohužel celkem často) úplné předělání, aby dílo opravdu fungovalo. Je smutné, když musím zákazníkovi sdělit, že před pěti lety vyvážená soustava nikdy nemohla fungovat, protože všechny stoupačkové armatury jsou předimenzované a tedy neplní řádně svojí funkci, jen tam tak „na potrubí „jsou“. A otázka životnosti? Počítejte: investičně uspoříte 10% oproti ceně dražší nabídky při výměně termostatických ventilů. Ve finále tedy cena činí 200 tis Kč (příklad). Ale pořídili jste si ventily s poloviční životností. Jak budou kolegové za 10 let-12 let hodnotit Váš výběr, když budou muset opět investovat dalších min. 200 tis do další výměny ventilů?

 

Máte zájem o nezávazný návrh konkrétního řešení? Kontaktujte mne.

Miroslav Svěrák, AllTech s.r.o., Krhanice 38, 257 42 Krhanice, tel. 606 626 176

Pobočka Praha 4: Na Hřebenech II, 783/25, tel.: 241 400 978, 721 400 404

e-mail: alltech@alltechsro.cz; Miroslav.sverak@alltechsro.cz

 

www.TepelnaCerpadlaProBytoveDomy.cz

www.TopimeChytre.cz

www.AllTechsro.cz