jak předat teplo do místnosti |
stěnové a stropní vytápění |
úvodní strana / topení, voda, plyn / jak vybrat nejvhodnější topení / jak předat teplo do místnosti / stěnové a stropní vytápění
Výhody jsou velmi podobné jako u vytápění podlahového:
jedná se o pocitově přijemný sálavý efekt, nikde nepřekážejí radiátory, můžeme si dovolit nižší teplotu topné vody, celkově tedy velmi energeticky úsporné řešení.
Výhody jsou velmi podobné jako u vytápění podlahového:
jedná se o pocitově přijemný sálavý efekt, nikde nepřekážejí radiátory, můžeme si dovolit nižší teplotu topné vody, celkově tedy velmi energeticky úsporné řešení.
Oba způsoby jsou velmi vhodné zároveň pro řešení chlazení - tedy jeden systém topí v zimě a chladí v létě. Realizace těchto systémů je finančně náročnější než u systémů podlahových, ale to je plně vyváženo výsledným komfortem.
Realizace stěnového i stropního vytápění je velmi náročná na kvalitu provedení a dodržení správných postupů instalace. Proto v každém případě raději svěřte celý postup již od samotného návrhu systému nám, odborníkům.
Pro jaké objekty je vhodný systém stropního nebo stěnového vytápění?
Stěnové vytápění se dá použít i pro objekty s většími tepelnými ztrátami (horším zateplením), protože jej můžeme provozovat za vyšších teplot topné vody než podlahové systémy.
- U objektů s vyššími tepelnými ztrátami totiž může být v některých místnostech podlahová plocha pro vytápění nedostatečná, zejména pokud jsou místnosti malé a tudíž i teplosměnná plocha podlahy je pak malá.
- Ze stejného důvodu je stěnové vytápění velmi vhodné pro vnitřní bazény, pro koupelny a dále pro kancelářské prostory.
- Podíl sálavé a konvekční složky předání tepla je cca 65% : 35% až 70% : 30% ve prospěch sálavé (vysvětlení pojmů a výhod sálavého vytápění zde.)
- Velmi příjemným doplńkem je např. stěnové vytápění instalované ve sprchových koutech, kdy pocitově navozuje nejvyšší stupeň tepelného komfortu.
- Nevýhodou stěnového vytápění je omezení v podobě budoucího užívání prostor – do zdí se v místě instalací nesmí vrtat ani jinak stavebně zasahovat, nelze také všude bez rozmyslu ke zdem přistavit nábytek, aby nedošlo k odstínění vyzařovaného tepla.
- Stropní vytápění se s výhodou používá pro obytné i kancelářské prostory s požadavkem na maximální tepelný komfort.
- Funguje opět velmi podobně jako vytápění podlahové – při tom však není třeba se bát, že by Vám bylo na hlavu vedro.
- Opět jej můžeme využít i pro velmi komfortní chlazení.
- Při správném řešení se teplota prostoru vrství tak, že je téměř shodná v celém sloupci od podlahy ke stropu.
- Opět ohříváme předměty, nikoliv vzduch, takže od stropu se logicky sáláním prohřívá také podlaha.
- Stropní vytápění se dá použít i pro místnosti s vyššími stropy.
- Na rozdíl od stěnového vytápění nemusíme u stropních systémů řešit omezení se skříněmi kolem zdí ani omezení vrtání do stěn.
- Při rekonstrukcích je někdy stropní vytápění jedinou možnou variantou nízkoteplotního a komfortního topení - konstrukční výška je leckdy nižší, než u podlahových systémů.
- Suché systémy stropního vytápění jsou velmi vhodné do místností, kde se uvažuje o sádrokartonových stropech. V tomto případě vychází i jeho pořizovací cena calkem přijatelně v porovnání s jinými srovnatelnými řešeními.
- Sálavá složka předání tepla zde výrazně převyšuje nad konvekční. Díky tomu téměř nedochází k proudění vzduchu a víření prachu. Mluvíme zde o podílu 80% : 20% ve prospěch sálavé složky. (vysvětlení pojmů a výhod sálavého vytápění zde.)
Nevýhody stropního vytápění:
- vyšší pořizovací cena než u podlahových systémů (jsou však i situace, kdy součet celkových nákladů - včetně stavebních - je nižší než při realizaci podlahovky). Vždy je nutné posoudit výši investice i z hlediska ostatních stavebních nákladů, nikoliv jen za topení samotné! U sádrokartonových stropů se celkové náklady přibližují k podlahovému vytápění.
- nevhodné pro místnosti s menší výškou stropů než 2,4 m.
Řešíte jaké vytápění bude nejvhodnější?
Chcete ušetřit za teplo až 75%?
Neváhejte a pošlete nám poptávku. |