úsporné kondenzační kotle

Pro základní orientaci při výběru kotle jsme pro Vás připravili podrobnější informace a vysvětlení rozdílů mezi jednotlivými provedeními plynových kotlů.

Až si přečtete informace o úsporných kondenzačních kotlech, můžete pokračovat na:
plynové konvenční a turbokotle

 Nejprve dovolte pár otázek pro vás:


Umíte si sami vybrat vhodný a úsporný kotel pro váš dům?

Víte jaký kotel nelze použít pro váš systém vytápění?

Víte jaký kotel lze zapojit do vašeho komína?

Víte, jaká regulace vám ušetří peníze za teplo?

Víte na čem se dá ušetřit?

Víte na čem se šetřit nevyplatí?

Víte jak dosáhnout vysokých úspor za topení?

Špatnou volbou kotle se dá mnoho zkazit.

Málokdo však chce platít za plyn více než je nezbytné.

A co vy?

Chcete také ušetřit peníze za vytápění?


 

Dimenzování kotle vždy přenechejte odborníkům.


Kondenzační plynové kotle - důležité informace:

Úsporné kondenzační plynové kotle jsou určeny pro otopné soustavy, které lze po významnou část topné sezony provozovat v nízkoteplotním režimu při nízkém teplotním spádu bez vlivu na komfort.
Za nízkoteplotní režim z hlediska kondenzačních kotlů, považujeme max. teplotu topné vody 50 až 65°C a za nízký teplotní spád (rozdíl mezi teplotou přívodní vody z kotle a „zpátečkou“) cca 10°C.


Výhody plynových kondenzačních kotlů:
  • vysoká účinnost předání tepla ve spalovacím procesu, která dosahuje hodnoty 98% (povšiměte si, že už zde je rozdííl oproti konvenčním kotlům).
  • V kondenzačním režimu pak kotel dosahuje účinnosti až 108-111%.
  • Nejedná se při tom o žádné perpetuum mobile, tato hodnota je umožněna prostým faktem, že při kondenzaci vodních par vzniklých spalováním plynu, je v kouřové cestě ze spalin odejmuta/získána výměníkem další část zbytkové energie a ta je sofistifikovaným způsobem odvedena a předána zpět do topné vody.
  • Předávat teplo ze spalin do vody lze však pouze do určité teploty topné vody. Proto při vyšší teplotě již kondenzační proces nefunguje a kotel tak běží jako obyčejný konvenční turbokotel, tedy s nižší účinností.
  • Z tohoto důvodu jsou kondenzační kotle předurčeny především pro soustavy s převahou tzv. sálavé složky vytápění, tedy tam, kde dostatečně velké teplosměnné plochy spotřebičů jsou schopné předat teplo do místnosti sáláním.
  • Jedná se například o podlahové vytápění, stropní vytápění či stěnové vytápění, ale při dobře navržených parametrech též pro správně navržená desková otopná tělesa, která jsou na nízkoteplotní režim spočítána.
  • Kondenzační kotel je však zbytečným luxusem a naopak spíše technickou komplikací v systémech, které vůbec není možné provozovat v nízkoteplotním režimu, nebo v systémech, kde je doba provozu v nízkoteplotním režimu výrazně nižší, než doba, kdy je nutné topit na vysokou teplotu.

Klasickým příkladem nevhodného použití kondenzačního kotle
jsou soustavy, kde jsou použité spotřebiče s převahou konvekční složky předání tepla (konvekční složka = ohřev vzduchu se děje jeho vzestupným prouděním přes otopné těleso, vysvětlení zde), například podlahové či stěnové konvektory (vč. tzv. "topných lavic"), otopná tělesa s malou plochou, nebo teplovodní sahary (kalorifery – proudění většinou řešené ventilátorem). Nejde při tom o to, zda kotel dokáže v takové soustavě pracovat, ale především o to, jak úsporný bude jeho provoz za těchto podmínek.
 
Každopádně vždy platí: určení, zda je z hlediska provozních nákladů pro váš dům či byt vhodnější konvenční nebo kondenzační kotel, a jaký konkrétní typ z hlediska přípravy teplé vody, toto určení raději vždy přenechte nám odborníkům.  Špatnou volbou zdroje tepla se dá mnoho zkazit, resp. zbytečně si můžete zvýšit energetické náklady na provoz.

V případě zájmu nás kontaktujte, návrh a předběžnou kalkulaci Vám zpracujeme zdarma.

Doporučujeme, prodáváme a montujeme za dobré ceny výhradně úsporné kondenzační plynové kotle s nimiž máme dobré zkušenosti. Více v produktech.
 
Vybíráte vhodný kotel?

Chcete úsporné vytápění?


Chcete ušetřit peníze za teplo až 75%?


Neváhejte a pošlete nám poptávku.